• Witamy na stronie Centrum Rekreacji i Sportu Zapopradzie
  • Witamy na stronie Centrum Rekreacji i Sportu Zapopradzie
  • Witamy na stronie Centrum Rekreacji i Sportu Zapopradzie
PL SK

Partnerzy

Babie lato w Muszynie

Powiększ
Babie lato w Muszynie

Tegoroczny październik sprawił nam wielką niespodziankę i wszystko wskazuje na to, że pogoda w najbliższym czasie będzie wyśmienita. Babie Lato to wyjątkowy okres, który warto spędzić na Zapopradziu, korzystając z atrakcji jakie oferuje ta urocza dzielnica Muszyny w otoczeniu malowniczego Beskidu Sądeckiego.

Babie lato to okres ciepłej, słonecznej i bezwietrznej pogody z unoszącymi się w powietrzu białymi nitkami pajęczyn, pojawiający się pod koniec września lub w pierwszej połowie października. W Europie wywołany przez stacjonarny wyż. Podobna pogoda występuje także nieco później w Ameryce Północnej, gdzie jest zwana "Indiańskim latem".

Termin "babie lato" to jak najbardziej prawidłowa nazwa pogody występującej podczas jesieni meteorologicznej a więc w okresie wrzesień - listopad. Przede wszystkim to spokój w atmosferze - a to oznacza, że niemożliwe są już szaleńcze burze. Pojawia się jesienny wyż - spodziewane są dni bezwietrzne lub z bardzo słabym wiatrem. Matka Natura, po wielkim letnim wysiłku, bierze urlop.

Dawniej w Europie nadejście ciepłej, słonecznej pogody we wrześniu lub październiku dla kobiet na wsi było świętem. Ciężko pracując w sezonie letnim, dopiero na jesieni mogły zaznać choć trochę uroków - i lata, i ciepła. W Polsce nazwano taką pogodę "Babim latem", w Rosji "Бабье лето", na Ukrainie "Бабине літо", w Czechach "Babí léto", w Chorwacji "Bablje ljeto", na Litwie "Bobų vasara".

Babie lato może wystąpić raz, kilka razy lub może wcale nie wystąpić. Nie jest jednostką pogodową ściśle zdefiniowaną, jest raczej osobliwością meteorologiczną. Gdy zbiega się ze szczytem kolorystycznym drzew, jest bardzo pięknym emocjonalnym wydarzeniem w przyrodzie. Wiosną odpowiednikiem takiej osobliwości są - "Zimni ogrodnicy".

W Europie Zachodniej gdy to zdarzenie pogodowe pojawia się w okolicy konkretnej daty w kalendarzu liturgicznym - ma w nazwie imię świętego. I tak np. we Włoszech tym świętym jest Marcin - "Estate di San Martino", w Szwecji Birgitta i Britta - "Brittsommar", w Holandii Teresa - "Trezekeszomer".

Pojęcie "Złota jesień" powstało w 1895 roku kiedy to, obecnie światowej sławy, rosyjski malarz-pejzażysta Izaak Iljicz Lewitan namalował obraz "Złota jesień". Izaak Lewitan był pod urokiem nastrojowego rosyjskiego krajobrazu. Jesień zaś stanowiła najdroższą jego sercu porę roku. Z obrazów tego impresjonisty poznajemy nie tylko piękne miejsca, ale daje się wyczuwać jego silne zmysłowe przeżywanie natury - każdego źdźbła trawy, każdego liścia.

Dla wszystkich spragnionych słońca, ciepłego powietrza i Babiego Lata w otoczeniu malowniczego Beskidu Sądeckiego, zapraszamy w najbliższym czasie do Zapopradzia w Muszynie. W tym roku jesienna aura wyjątkowo nam sprzyja, dzięki czemu w pełni można się rozkoszować prawdziwą polską Złotą Jesienią

 

Data dodania: 11.10.2013, Odsłon: 4381.
Copyrights – Centrum Rekreacji i Sportu ZAPOPRADZIE
Al. Zdrojowa 4, 33-370 Muszyna; biuro@zapopradzie.pl
Realizacja:  Intellect