• Witamy na stronie Centrum Rekreacji i Sportu Zapopradzie
  • Witamy na stronie Centrum Rekreacji i Sportu Zapopradzie
  • Witamy na stronie Centrum Rekreacji i Sportu Zapopradzie
PL SK

Partnerzy

Beskid Sądecki na jesień – wyprawa po złote runo

Powiększ
Beskid Sądecki na jesień – wyprawa po złote runo

Ruszyć w góry na spacer, na rower, na grzyby. Pospacerować po ogrodach sensorycznych. Pobawić się w parku linowym, w berka, w chowanego, w zgaduj-zgadulę. Poszurać jesiennymi liśćmi, położyć się na miękkiej trawie, popatrzeć na sunące po niebie obłoki. Wszystko to można zrobić w Beskidzie Sądeckim i na Zapopradziu – dzielnicy Muszyny, która rozkwita na nowo.

Złoto. To kolor, który dominuje w pejzażu jesiennej Muszyny i okalającej ją Beskidu Sądeckiego. Złote są trawy, brzozy, topole, osiki, modrzewie. Klony już tylko częściowo. Dzielą powierzchnię swoich liści między kolor złoty, czerwień i resztki zieleni. Poza tym jest też w Muszynie obecny brąz: buków i niektórych klonów. A także intensywna żółć czereśni i zieleń świerków. Drzewa iglaste dzielą się miejscem na stokach z liściastymi, dzięki czemu barwy jesiennego Beskidu Sądeckiego są wyjątkowo różnorodne.

Mimo że Beskid Sądecki nie jest zbyt wysoki, wyjście z głębokiej doliny, w której położona jest Muszyna, jest sporym wysiłkiem. Przynajmniej dla "niedzielnego" turysty. Trzeba liczyć minimum 4 godziny, żeby przejść z Muszyny, przez Złockie do Pustej Wielkiej Bacówki nad Wierchomlą. Niektórzy ubrani sportowo, wędrują dziarsko z kijami do nordic walking. Inni, idąc z dziećmi, psami, piknikowymi koszami, zatrzymują się po drodze, by odpocząć.

Przystają też, by zbierać grzyby. A jesienią jest ich tu sporo. Królują przede wszystkim rydze, ale są też podgrzybki, zajączki, prawdziwki, surojadki.

I piesi, i rowerzyści, nawet jeśli w czasie pokonywania wzniesień męczą się, zastanawiając się, po co to robią, po wejściu na porośnięty rudziejącymi trawami grzbiet szybko zapominają o kroplach potu na skroniach i przyśpieszonym oddechu. Wysiłek rekompensuje widok, jaki rozciąga się z Długich Młaków i z polany, na której położone jest schronisko Bacówka nad Wierchomlą.

Polany są pozostałością po Łemkach do Akcji Wisła mieszkających na tych terenach. Po ich wysiedleniu nowi mieszkańcy Wierchomli Wielkiej i Małej uprawiali tu pola i wypasali owce, dzięki czemu łąki nie zarosły lasem i są świetnym punktem widokowym. Widać stąd wyrastające jedno zza drugiego pasma Jaworzyny, Radziejowej, Beskidu Wyspowego i Tatr.

Żeby zachęcić dzieci do przyjazdu do Muszyny, na Zapopradziu (rekreacyjnej dzielnicy Muszyny) wybudowano Park Linowy dla dzieci od 3 do 13 lat. W czasie, kiedy dzieci będą zajęte zabawą, amatorzy smacznej kuchni, mogą spróbować pysznych naleśników lub rewelacyjnej zupy cebulowej w lokalnej Restauracji Zapopradzie. Obok znajdują się również stoły do ping-ponga, boisko do gry w siatkę oraz badmintona. A wszystko to jest częścią Centrum Rekreacji i Sportu Zapopradzie, które w okresie letnim słynie z basenów.

Pobyt na Zapopradziu warto wykorzystać do zwiedzenia unikatowych na skalę całego kraju Ogrodów Sensorycznych. Kojące zapachy, bogactwo barw kwiatów, traw, szum wody, szelest liści, śpiew ptaków, a wszystko to na wyciągnięcie ręki w ogrodach sensorycznych znajdujących się zaledwie kilkaset metrów od CRiS Zapopradzie.

Ogrody te są miejscem oddziaływującym na wszystkie zmysły. Podzielone są na strefy : smakową, dotykową, zapachową, słuchową, wzrokową, dźwiękową. Są tam alejki spacerowe i ścieżki rowerowe. Do tego strumień z kaskadami, platformy widokowe, altanki i urządzenia do ćwiczeń dla seniorów. Warto skorzystać także z 11,5-metrowej wieży, z której rozpościera się widok na Muszynę i przepiękny Beskid Sądecki.

Data dodania: 21.10.2013, Odsłon: 5002.
Copyrights – Centrum Rekreacji i Sportu ZAPOPRADZIE
Al. Zdrojowa 4, 33-370 Muszyna; biuro@zapopradzie.pl
Realizacja:  Intellect